Hamilelere COVİD Aşısı Neden Öneriliyor ?

Hamilelere COVİD aşısı neden önerildiği konusundan önce bazı konuları hatırlamakta fayda var.

Aşılardaki mRNA plasenta bariyerini geçmez ve fetüse ulaşmaz.

Aksine koruyucu antikorlar, plasenta bariyeri ve emzirme yoluyla bebeğinize geçer.

Henüz özel olarak hamileliğe veya bağışıklığı baskılanmış bireylere yönelik hiçbir çalışma olmamasına rağmen, mRNA aşı çalışmalarında, 18 tanesi aşı grubunda olmak üzere, denemeler sırasında hamile kalan en az 36 katılımcı vardır.

Herhangi bir etki için hala izleniyorlar…

Zaten “Hamileler Aşılanmalı Mı?” başlıklı yazımızda neden gebe kadınların aşılanması gerektiğine dair detayları paylaşmıştık.

Şimdi ise biraz da rakamlardan bahsedelim….

Mayıs 2021’in başlarında 100.000’den fazla hamile kadına COVID-19 aşısı yapıldı ve 5.000’i herhangi bir endişe için takip edilmek üzere bir kayıt defterine kaydoldu.

Güncellenmiş bilgilere buradan ulaşabilirsiniz….

Hamilelere COVİD Aşısı

American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Birliği) , aşının hamile ve emziren kadınlara önerilmesini öneren,

Ve doğurganlık çağındaki kadınların aşı olmadan önce hamilelik testi yaptırmalarının gerekli olmadığına dair bir tavsiye yayınladı…

Mevcut veriler, COVID-19’lu semptomatik hamile ve yakın zamanda hamile olan hastaların, hamile olmayan yaşıtlarına kıyasla daha ciddi hastalık riski altında olduğunu göstermektedir !!!

Ellington MMWR 2020

Collin 2020

Delahoy MMWR 2020

Khan 2021

Zambrano MMWR 2020

Şiddetli COVID-19 için mutlak risk düşük olmasına rağmen, bu veriler semptomatik COVID-19 enfeksiyonu olan hamile kadınlar ve hamile olmayan kadınlar ile karşılaştırıldığında

  • Yoğun bakım ünitesine yatış,
  • Mekanik ventilasyon ve ventilatör desteği (ECMO) ihtiyacı,
  • Ölüm riskinin arttığı gözlenmektedir
Hamilelere COVİD Aşısı

Yine benzer şekilde obezite ve diyabet gibi yandaş hastalıkları olan hamile ve yakın zamanda gebe kalan hastalar, benzer hastalıklara sahip genel popülasyon ile kıyaslandığında daha yüksek ciddi hastalık riski altındadır…

Halihazırda hamilelerde COVID-19 aşılarının güvenliliği ile ilgili sınırlı veri bulunmasına rağmen, uzmanlar bu aşıların etki mekanizmasına istinaden bir risk oluşturma ihtimalinin oldukça düşük olduğuna inanıyorlar.

İlk aşamada tamamlanan hayvan çalışmalarında, hamilelik öncesi veya sırasında mRNA COVID-19 aşısı uygulanan kişilerde veya bebeklerinde herhangi bir güvenlik riski uyandıracak bulgu saptanmamıştı.

Akabinde CDC ve FDA güvenlilik izleme sistemi (safety monitoring systems) verilerinde de aşılanmış hamile bireyler veya bebekleri için herhangi bir güvenlik riski izlenmemiştir.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlantıyı kopyala